Kauno rajono skaitytojai priėmė skaitymo iššūkį – perskaitė beveik 5000 knygų

Kiek knygų šią vasarą perskaitėte Jūs? Daugiau nei 800 Kauno rajono gyventojų perskaitė bent po penkias knygas ir įveikė skaitymo skatinimo iššūkį „Vasara su knyga“. Šeštus metus akcijoje dalyvaujantys Kauno rajono gyventojai ir šiemet itin aktyvūs – bibliotekose visą vasarą jautėsi susidomėjimas ir vyko iššūkio sąlygas atitinkančių knygų paieška. Skaitytojai aktyvūs išliko ir rudenį – ilgėjant vakarams lieka vis daugiau laiko maloniam laikui su knyga. Griežtėjant ribojimams bibliotekos išlieka atviros,  laukia skaitytojų su nuolat atnaujinamais knygų fondais.

Skaitymas populiarėja

Kauno rajone prie vasarą vykusios knygų skaitymo populiarinimo akcijos prisijungė 1201 dalyvis, iš jų 844 perskaitė penkias knygas pagal nurodytas temas, visi kartu per tris vasaros mėnesius įveikę 4948 knygas. Kauno rajone prie akcijos aktyviausiai jungėsi ir knyga kaip vasaros desertu mėgavosi Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojai – beveik 100, nežymiai mažiau Raudondvario, Domeikavos, Ringaudų padalinių – po 70, Vilkijos, Kačerginės, Sitkūnų, Batniavos padalinių – po 50. Visos Kauno apskrities skaitytojai gali didžiuotis šiemet skaičiumi aplenkę taip pat aktyvius Klaipėdos ir Vilniaus regionų skaitytojus.

Kasmet džiugina augantis Kauno rajono skaitytojų susidomėjimas, rodantis, kad knygų skaitymas tampa maloniu užsiėmimu įvairaus amžiaus žmonėms. Didžiuojamės skaitytojais, kurie ištikimai dalyvauja kasmet – nekantraudami laukia naujos skaitymo akcijos su žaismingomis užduotimis, o jai prasidėjus įtraukia ir anksčiau tik knygų viršelius peržvelgusius ir anotacijas skaičiusius artimuosius. 

Vaikai įtraukia tėvus, vaikus vilioja prizai

Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ringaudų padalinys akcijoje „Vasara su knyga“  dalyvauja jau nuo projekto pradžios – šeštus metus, Ringaudų skaitytojai šiemet džiugino aktyvumu.

„Pirmaisiais metais dalyvauti skaitymo varžytuvėse reikėdavo įkalbinėti, nes tai buvo naujiena, o ir reklamos skirtingose medijose buvo mažiau. Dabar jau turime pastovių dalyvių, kurie prašo surinkti knygų krepšelį. Bibliotekoje visą vasarą vyksta knygas išsirinkti padedančios „Vasara su knyga“ penketukų parodos, bibliotekos socialinių tinklų paskyrose viešiname susijusias naujienas: konkursus, renginius, knygų naujienų nuorodas. Prie skaitymo vasarą populiarinimo prisideda ir vaikai – vasaros stovyklos dalyviai kiekvieną rytą pradeda su iššūkio knyga, jie labai noriai dalyvauja ir varžytuvių virusu užkrečia tėvus, šiemet nespėję perskaityti penketuko žada jungtis kitais metais“, –  mintimis, kodėl Ringaudų bibliotekos skaitytojai buvo tarp aktyviausių dalyvių Kauno rajone, dalijosi vyr. bibliotekininkė Vilija Mitkuvienė.

Vasaros stovyklose bibliotekoje knygų neskaitančius vaikus įtraukti padėjo organizatorių  sukurta motyvavimo sistema.  Visi skaitymo iššūkį įveikę dalyvavo bendroje loterijoje, galėjo laimėti pagrindinio rėmėjo „Xiaomi“ įsteigtus pagrindinius ir skatinamuosius prizus: elektrinį paspirtuką, mobiliuosius telefonus, išmaniąsias apyrankes.

„Dauguma vaikų svajoja apie elektrinį paspirtuką, patrauklūs buvo ir kiti prizai. Taip pat padėjo ir tai, kad vaikai vasarą tradiciškai skaito knygas pagal mokyklų sąrašus,  tarp rekomenduojamų kūrinių dažnai būna knygų, atitinkančių ir skaitymo iššūkio  užduotis. Galbūt ir tėvai namuose taikė specialias motyvavimo schemas“, – apie vaikų įtraukimą su šypsena kalbėjo Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų centro darbuotoja Vaiva Steponaitienė.

Žaidimas netikėtiems atradimams

Su skaitytojais kasdien bendraujančios Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojos Birutės Ruzgienės teigimu, skaitymo populiarinimo akcija „Vasara su knyga“  primena žaidimą ir smagu, kad į jį pavyksta įtraukti suaugusius: „Vaikai ir taip mėgsta žaidimus, o suaugusiems tai išskirtinė galimybė pajausti laisvę tyrinėti, stebėtis, džiaugtis netikėtais atradimais. Suaugę skaitytojai gali pasijusti vaikais – dalis labai noriai paklūsta žaidimo taisyklėms ir žaidžia – skaito knygas, kurių patys nebūtų pasirinkę, kita dalis į šį žaidimą žiūri labai rimtai, bet taip pat noriai paklūsta taisyklėms ir mėgaujasi netikėtais skaitiniais“.

Iššūkis ir bibliotekininkams

Vasaros pradžioje prasidedanti ir rudenėjant pasibaigianti „Vasara su knyga“ akcija skaitytojams, tampa smagiu kūrybiškumo ir atkaklumo išbandymu bibliotekų darbuotojams, bandant sudominti kuo daugiau skaitymo malonumo dar neatradusių žmonių.

 „Naujų iššūkio dalyvių įtraukimas bibliotekininkams –  ne mažiau įdomus iššūkis, nei skaitytojams skaityti knygas. Dažnai skaitytojai ateina į biblioteką su konkrečiu norimų leidinių sąrašu, o mes bandome juos sudominti užduotimis, nejučiomis išvedančiomis į kitas, neįprastas temas ir sritis. Nors tai ne visada lengva, bet dalyviai labai džiaugiasi ir grįžę į biblioteką dalijasi naujais atradimais. Įdomu tai, kad populiariausių ir geriausiai įvertintų knygų sąrašai skiriasi – skaitytojai dažniau renkasi tas knygas, apie kurias kalba viešojoje erdvėje, o gilesnius išgyvenimus palieka kiti kūriniai, tai išgirstame bendraudami su skaitytojais“, – pastebėjimais dalijosi iššūkio „Vasara su knyga“ koordinatorė Kauno rajone Jurgita Bartkevičiūtė.

Skaitytojus auginasi

Bibliotekų darbuotojai sutinka, kad skaitymo populiarinimo akcijos forma, kai reikia perskaityti penkias knygas pagal nurodytas temas, priimtina ne visiems. Šių metų užduotys kvietė perskaityti penkias knygas, tarp kurių: detektyvą, knygą, kurios pavadinimą sudaro ne mažiau kaip 4 žodžiai, literatūrine premija apdovanotą, praėjusiame tūkstantmetyje išleistą, linksmą knygą. Dalis išgirdę taisykles iš karto kategoriškai atsisako, nes nori skaityti tai, ką mėgsta, kiti pasidomi ir pasiima knygas, bet kaip dalyviai nesiregistruoja.

„Visur reikia įdirbio, šio iššūkio dalyvius taip pat reikia užsiauginti informuojant, pasakojant, kviečiant. Visą tai darant subtiliai, dalyvaujančių skaičiai auga, primygtinai siūlant juntamas pasipriešinimas. Žmonės ir po metų prisimena apie kvietimą prisijungti– būna, kad artėjant kitai vasarai jau ir patys domisi apie naujas užduotis“, – patirtimi dalijosi skaitytojus Kauno rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje aptarnaujanti Edita Birgiolienė.

Dovanos kiekvienam

Skaitytojus dalyvauti iššūkyje skatina ne tik bibliotekininkų entuziazmas ir sudominančios rekomendacijos pasirenkant knygas, bet ir pasiūlymas išmėginti laimę iššūkio organizatorių rengiamoje prizų loterijoje.

Didžiausia šio iššūkio dovana visiems prisijungusiems – papildoma motyvacija skaityti, ir tai daryti vasarą. Greta šios naudos, visų įveikusių iššūkį laukia atminimo dovana – spalvingas daugkartinio naudojimo šiaudelis gėrimams, kurį jau galima atsiimti registracijos metu pasirinktoje bibliotekoje.

Pasibaigus akcijai kviečiame skaityti ir vėstančiais rudens vakarais, iš knygų sklindančia šiluma mėgautis žiemą. Griežtėjant ribojimams bibliotekos išlieka atviros ir siūlo rinktis nuolat naujienų lentynas papildančius leidinius, mėgautis literatūra ir dalyvauti auginančiuose kultūriniuose renginiuose.