Tradiciniai „Biržiškos skaitymai“ šiemet kvies kalbėti apie infodemiją

Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojama tarptautinė konferencija „Biržiškos skaitymai“ kasmet sukviečia šalies bibliotekininkus, informacijos ir komunikacijos profesionalus, mokslininkus ir visus besidominčius informacijos procesais. Šių metų konferencijos, vyksiančios gruodžio 1–2 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje, tema „Ant infodemijos bangos“ skatina kalbėti apie dabartiniame kontekste ypač aktualias informacijos epidemijos, propagandos ir dezinformacijos temas.

Infodemija arba informacijos epidemija – tai per didelis informacijos srautas, kuriame sunku atsirinkti patikimus šaltinius ir patarimus, kai visuomenės jautrumas informacijai būna išaugęs, pavyzdžiui, politinės, socialinės ar ekonominės krizės metu. Tokiais laikotarpiais ypač svarbus tampa informacijos specialistų, tarp jų ir bibliotekininkų, vaidmuo padedant visuomenei nepasimesti informacijos sraute, atsirinkti patikimus šaltinius, atskirti melagienas, dezinformaciją ir propagandą.

Pasak Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkės dr. Lauros Juchnevič, pasaulį viena po kitos purtant krizėms, kylant įvairiems konfliktams, kurie persikelia ir į informacinę erdvę, ypač padidėjo poreikis stiprinti profesines informacijos ir komunikacijos specialistų kompetencijas bei įgyvendinti kokybiškas veiklas medijų ir informacinio raštingumo ugdymo srityje. Tam didžiausias dėmesys ir bus skiriamas pirmąja konferencijos dieną. Pranešimus apie kritinį mąstymą, žiniasklaidos ir socialinių tinklų vaidmenį, bibliotekų ir muziejų patirtis skaitys dalyviai iš Lietuvos, Estijos, Suomijos, Danijos ir Kanados. Konferencijos metu taip pat bus prisiminta Lietuvos bibliotekininkystei ypač nusipelniusi šviesaus atminimo profesorė Audronė Glosienė. Antroji konferencijos diena bus skirta pažinčiai su Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešąja biblioteka, Lietuvos Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos nacionaliniu muziejumi.

„Biržiškos skaitymai“ – nuo 1991-ųjų per mokslininko, bibliotekininko, vieno iš Lietuvos bibliotekininkų draugijos įkūrėjų Vaclovo Biržiškos gimimo dieną, gruodžio 2-ąją, organizuojamas informacijos ir komunikacijos specialistų renginys, turintis gilias tradicijas. Konferencija kiekvienais metais suburia gausią auditoriją: kultūros darbuotojus, bibliotekininkus, informacijos ir komunikacijos sričių atstovus bei mokslininkus, o jos tema visada atliepia to meto aktualijas. Lietuvos bibliotekininkų draugija konferenciją organizuoja bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetu, Lietuvos ir užsienio bibliotekų asociacijomis.

2023 m. konferencijos programą ir nuorodą registracijai rasite čia: https://www.lbd.lt/konferencija-birziskos-skaitymai23-ant-infodemijos-bangos-2023-m-gruodzio-1-2-d-kviecia-susitikti-informacijos-ir-komunikacijos-profesionalus/. Konferenciją taip pat bus galima stebėti ir internetu, Lietuvos bibliotekininkų draugijos Facebook paskyroje arba „Biblioteka visiems“ Youtube kanale.

Konferenciją remia UAB „Asseco Lietuva“ ir MB „Nieko“, projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.