Ukrainiečiai Šiaulių rajono ir Jonavos viešosiose bibliotekose

Ukraina

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ukrainos palaikymo iniciatyvos

Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka (ŠRSVB), kaip ir daugelis bibliotekų, prisideda prie palaikymo Ukrainai savo organizuojamais renginiais, akcijomis, parodomis ir kitomis iniciatyvomis.

Kovo 4 d. Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centre vyko Ukrainos palaikymo akcija-koncertas „Esame laisvi“. Visi susirinkusieji palaikė Ukrainos žmones. Mūsų biblioteka kaip palaikymo ženklą dalino Ukrainos vėliavos spalvų ženkliukus, parodančius, kad esame kartu.

Žadžiūnų Jovaro biblioteka kartu su Žadžiūnų bendruomene aktyviai rinko paramą nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams. Bibliotekos skaitytojai, Žadžiūnų neįgaliųjų padalinio ir bendruomenės nariai aukojo tuo metu reikalingiausius daiktus. Kovos 25 d. parama pristatyta į Šiauliuose įsikūrusią ukrainiečių asociaciją „Karpatai“ (Aušros al. 15).

Kovo 31 dienos popietę Kužių bibliotekoje lankėsi netikėta viešnia. Svetlana iš Ukrainos išvyko pirmomis karo dienomis, nes gyvena arti Rusijos sienos. Viešnagės tikslas – bibliotekos turima multisensorinė erdvė, kurioje galima atsipalaiduoti ir nors akimirkai pamiršti visus patirtus vargus. Taip Svetlana tą dieną paminėjo savo penkiasdešimties metų jubiliejų.

Šiemet „Tindirindis“ organizatoriai pakvietė prisijungti Šiaulių rajono savivaldybės viešąją biblioteką ir jos padalinius prie Ukrainos ir Lietuvos animatorių jungtinės programos, skirtos Lietuvoje esantiems ukrainiečiams vaikams ir jaunimui. Pasiūlytos 7 programos. Kiekvienoje programoje yra rodomi lietuvių ir ukrainiečių sukurti animaciniai filmai. Į peržiūras kviečiami vaikai ir mamos iš Ukrainos, kurie laikinai gyvena Lietuvoje. Balandžio 14 d. viena iš programų pavadinimu „Jūros draugas – paršiukas Čiukas“ buvo pristatyta Kuršėnų politechnikos mokyklos bendrabutyje gyvenantiems ukrainiečiams vaikams ir jų mamoms. Susirinkusieji turėjo galimybę pamatyti trumpas ir nuotaikingas ukrainiečių pasakas, linksmas trumpametražes istorijas. Džiaugiamės galėję bent trumpam praskaidrinti susirinkusiųjų nuotaikas ir mintimis nukelti juos į išsiilgtą tėvynę. Tolesnės planuojamos rodyti programos ir jų datos bus skelbiamos bibliotekos svetainėje ir feisbuke. Iš anksto suderinus, programas bus galima rodyti ir pageidaujamu laiku artimiausioje bibliotekoje.

Be šių iniciatyvų, ŠRSVB padaliniuose aktyviai naudojama Ukrainos simbolika, rengiamos parodos, skirtos ukrainiečių palaikymui. Paminėtos paslaugos ukrainiečiams teikiamos nemokamai, kaip ir skaitytojo pažymėjimo išdavimas, kopijavimo paslaugos ir kt.

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos informacija

Jonavos rajono viešąsias bibliotekas atranda vis daugiau ukrainiečių

Jonavos rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, laikinuosius namus randa vis daugiau dėl karo savo šalį priverstų palikti ukrainiečių. Jonavos viešoji biblioteka ir filialai, reaguodami į situaciją, nieko nelaukdami atvėrė savo duris ir pakvietė susipažinti Jonavoje ir rajone apsistojusius Ukrainos piliečius. Jonavos viešojoje bibliotekoje ir Rimkų filiale vykusių Atvirų durų metu užmegztas kontaktas su Ukrainos piliečiais tęsiasi – gavę savo skaitytojų pažymėjimus jie nuolat lankosi Jonavos viešojoje bibliotekoje ir jos filialuose. Mažieji Ukrainos piliečiai jau spėjo pamėgti Rimkų filialą ne tik dėl spalvingų bibliotekos erdvių, bet ir čia gyvenančių gyvūnų – triušiukės Bitės, jūrų kiaulytės Kaštono, papūgėlių šeimos. Taip pat suorganizuoti pirmieji renginiai, skirti Ukrainos piliečiams –  ekologiško sojų vaško žvakių edukacija Jonavos viešosios bibliotekos Kuigalių filiale, literatūrinis-muzikinis vakaras Jonavos viešosios bibliotekos Šveicarijos filiale, kurio metu skambėjo ukrainietiška muzika, o priverstinai namus palikę ukrainiečiai turėjo galimybę bendrauti, pasidalinti išgyvenimais ir patirtimis.

Taip pat užmegztas bendradarbiavimas su Labdaros ir paramos fondu „Jonaviečiai padeda“, kurie perdavė dėžes, kupinas knygų suaugusiems, mokomųjų knygelių, pasakų ir žurnaliukų vaikams ukrainiečių kalba tiesiai iš Ukrainos Ivano-Frankivsk miesto, o tarp tų knygų – jautrūs piešiniai ir laiškai, skleidžiantys viltį ir tikėjimą. Aktyvių jonaviečių dėka plačiausiai apgyvendintų vietovių bibliotekose – Jonavos viešojoje bibliotekoje, Jonavos viešosios bibliotekos Rimkų filiale ir  Jonavos viešosios bibliotekos Upninkų filiale galime ukrainiečiams pasiūlyti literatūros jų gimtąja kalba, o mažiesiems skaitytojams – mokomųjų knygelių, žurnaliukų.

Į iniciatyvas, skirtas pagalbai Ukrainai ir jos piliečiams įsitraukia ir Jonavos viešosios bibliotekos bendruomenė – dar kovo pradžioje vykusio Kazimiero Jakučio koncerto metu kvietėme aukoti nuo karo nukentėjusiems Ukrainos gyventojams, bibliotekos senjorų klubo „Polėkis“ rankdarbių klubas mezgė kojines Ukrainos piliečiams, prieglobstį radusiems Jonavos vaiko ir šeimos gerovės centre, o jaunimas iš Jonavos vaiko ir šeimos gerovės centro edukacijų Jonavos viešojoje bibliotekoje metu pynė Ukrainos palaikymo apyrankes.

Atviras bibliotekos erdves atranda vis daugiau Jonavos mieste ir rajone apsistojusių Ukrainos piliečių – naudojasi knygų fondais, elektroniniais informacijos ištekliais lietuvių, anglų ir ukrainiečių kalbomis, vaikai laisvalaikį leidžia Vaikų ir jaunimo erdvėje, kur gausu stalo žaidimų, suteikiama galimybė žiūrėti filmus, žaisti kompiuterinius žaidimus, o jau netrukus, gegužės mėnesį Jonavos viešojoje bibliotekoje startuos Lietuvių kalbos pamokos ukrainiečiams, kurios, tikime, padės lengviau įsilieti į gyvenimą Jonavoje bei dar labiau įsitraukti į bendruomenės veiklas.

Džiaugiamės galėdami praturtinti Jonavos krašte gyvenančių ukrainiečių kasdienybę ir padėti įsitraukti į bendruomenės gyvenimą.

Jonavos rajono savivaldybės viešoji biblioteka