Viešosiose bibliotekose užuovėją ir pramogas atranda vis daugiau ukrainiečių

Ukraina

Biblioteka – prieglobstis Pasvalio ukrainiečiams

Pastarieji įvykiai palietė kiekvieną iš mūsų – ukrainietį, lietuvį, institucijas ir paprastą žmogų. Pasikeitė ir Pasvalio bibliotekos gyvenimas. Karo akivaizdoje iš naujo pajutome ir žmogišką šilumą – priimdami nuo karo bėgančius žmones, su jais bendraudami, padėdami bent akimirkai ramiau atsikvėpti. Tikime, jog biblioteka turi kelti pasitikėjimą – teikti saugumą, ramybę, patenkinti dvasios poreikius. Įgyvendindami šią viziją, Pasvalio bibliotekininkai stengiasi sudaryti sąlygas nerimo išvargintiems ukrainiečiams išsaugoti vidinę tvirtybę.

Apie bibliotekoje teikiamas paslaugas paskelbus ukrainietiškai, netrukome sulaukti pirmųjų lankytojų. Suskubome ieškoti ir knygų ukrainiečių kalba. Situacija, kurioje visi esame – itin sunki, tad tenka nuolat mokytis, įsiklausyti, ieškoti tinkamų sprendimų.

Pabėgėliai pamažu įsilieja į rajono bendruomenę – vaikai lanko mokyklas, suaugusieji įsidarbina. Kad šis procesas vyktų lengviau, dusyk per savaitę Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje vyksta lietuvių kalbos pamokos ukrainiečiams.

Kol mamos praktikuoja lietuvių kalbos žodžius, mažieji dūksta bibliotekos erdvėse – pramogauja Žaislotekoje ir šeimos kambaryje, kur gausu žaislų ir stalo žaidimų, visapusiškai lavinančių vaiko gebėjimus. Mažieji domisi ir šešėliu valdomomis interaktyviomis-edukacinėmis grindimis – judėdami, atlieka įvairias užduotis.

Džiaugiamės, kad po bibliotekos pertvarkų įvairaus amžiaus naujiesiems Pasvalio gyventojams galime pasiūlyti ir įrengtą Kūrybos ir edukacijų erdvę – skirtą tobulėti, bendradarbiauti bei kurti. Turime modernų teleskopą, mikroskopą, interaktyvų ekraną. Čia organizuojami edukaciniai, kūrybiniai užsiėmimai, protmūšiai, viktorinos, stalo žaidimų čempionatai. Laisvę kūrybai lankytojai randa Individualių užsiėmimų erdvėje, kur vaikai bei jaunuoliai eksperimetuoja, kuria ir išbando  save, užsiima robotika, programavimu, išmėgina 3D spausdintuvą. Visiems atvira – ir moderni garso bei vaizdo įrašų studija. Po pamokų bendrojo lavinimo mokyklose jaunieji ukrainiečiai laukiami  Laisvalaikio, Bendravimo ir Atviro jaunimo centro erdvėse (čia pat įrengta ir poilsio zona) – planšetėje seka naujienas, skaito keliomis kalbomis,  žiūri filmus, žaidžia stalo ir kompiuterinius žaidimus, rengia susitikimus arba tiesiog pailsi, pabūdami vieni. Visiškai įrengtoje bibliotekos virtuvėje galima išsivirti arbatos, pasigaminti ar pasišildyti pietus. 

Na, o lietuvių kalbos pamokoms pasibaigus, visi mielai pasilieka atpalaiduojančiai relaksacijai Kvapų kambaryje – čia derinama garso, šviesos ir kvapų terapija.

Suprantame, jog ypač svarbus – kiekvieno žmogaus pasiryžimas aukotis kito labui. Tad mūsų darbuotojai karo paveiktoms ukrainiečių šeimoms gelbsti ir individualiai. Bibliotekos direktorė Danguolė į savo namus priėmė ir rūpinasi dviem ukrainietėmis motinoms su vaikais. Prisidėdami, bibliotekininkai paskelbė labdaros akciją ir paaukojo lėšų jų gyvenimo Pasvalyje pradžiai. Kiti darbuotojai taip pat padeda ukrainiečiams įsitraukti į visuomeninį, kultūrinį gyvenimą – bendrauja, kviečiasi į svečius, teikia reikalingą informaciją ir visapusę pagalbą. Štai, pavaduotojas Dainius rengiasi tapti Lietuvos šaulių sąjungos nariu ir drauge su bendraminčiais ruošia būtinųjų reikmenų paketus (o prieš šventes – ir velykinius siuntinius) gabenti fronto link. Drauge su kitais bibliotekininkais jis aukoja lėšas paremti kovotojus už Ukrainos laisvę. Bibliografas Sigitas – taip pat aktyvus savanoris, jis prisideda savu automobiliu pavežėdamas ukrainiečius į saugią vietą mūsų rajone.

Kotryna Kraptavičiūtė
Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos
Metodininkė rinkodarai ir viešiesiems ryšiams
Dainiaus Vareikos nuotraukos