Kultūros darbuotojai reikalavo kultūringo atlyginimo

Rugsėjo 17 d. Vilniuje vyko kultūros ir meno darbuotojų protesto akcija „Deklaracijų laikas baigėsi – kultūros darbuotojai nori gyventi oriai“, kurią iniciavo Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos Kultūros komitetas, atstovaujantis profesinių sąjungų bei kultūros įstaigų nacionalines organizacijas. Siekta atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros sektoriaus problemas.
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija taip pat palaikė šią protesto akciją.

Protesto organizatorių tikslas, jog kultūros darbuotojų algos padidėtų bent 150 eurų per ateinančius trejus metus, taip įgyvendinant Vyriausybės programoje numatytą pažadą sulyginti kultūros ir švietimo sektoriaus darbuotojų atlyginimus.

Piketas įvyko, nes buvo nusivilta derybomis su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir kitomis valdžios institucijomis dėl kultūros sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo 2019 metais. Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos Kultūros komitetas kreipėsi į visas valdžios institucijas dėl darbo užmokesčio didinimo programos parengimo, prašė 2019 metų biudžete numatyti 30 mln. eurų ir nuo 2019 m. sausio 1 d. kiekvienam kultūros darbuotojui padidinti atlyginimą vidutiniškai 150 eurų. Deja, bet Kultūros ministerija 2019 metais pasiūlė tik 3,5 mln. eurų, t.y. vidutiniškai 21 euru padidinti kiekvieno kultūros darbuotojo atlyginimą. Kultūros darbuotojų profesinių sąjungų teigimu, pernai Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis mėnesinis atlyginimas buvo 593 eurai. Atskaičius mokesčius, jis yra vienas mažiausių Europos Sąjungoje.

Po piketo ir susitikimo su profesinėmis sąjungomis, Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson žadėjo, kad ministerija sieks vykdyti įsipareigojimus kultūros ir meno sektoriaus darbuotojams:

jau kitą savaitę pradės veikti darbo taryba, o trūkstamų lėšų kultūros darbuotojų atlyginimams didinti bus ieškoma ir savivaldybių biudžetuose. Tikslas – atlyginimų augimas 75 eurais.