Šakių r. savivaldybės viešoji biblioteka

Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka

bibliotekos interneto svetainė

2006-ieji – naujas svarbus etapas Šakių viešosios bibliotekos istorijoje, skaičiuojančioje virš 80 metų kultūrinės veiklos laikotarpį. Skaitytojams duris atvėrė naujos bibliotekos patalpos, suteikiančios didesnes galimybes atlikti ir užtikrinti pagrindinę bibliotekininko misiją – teikti informaciją, ugdyti žmogaus intelektą, jo kūrybines galias, siekti, kad biblioteka taptų bendravimo, informacijos ir kultūros centru. Naujoje bibliotekoje skaitytojų laukia moderni abonemento salė, erdvi periodikos ir interneto skaitykla, jaukūs informacijos-metodikos, dokumentų komplektavimo ir tvarkymo skyriai. Bibliotekos mainų fondas ir saugykla įsikūrė erdviose rūsio patalpose. Prasiplėtęs ir atsinaujinęs Vaikų literatūros skyrius liko senajame bibliotekos pastate. Nedidelė, bet jauki salė kameriniams renginiams kviečia šakiečius ir svečius į bibliotekos organizuojamus literatūrinius vakarus, susitikimus su knygų autoriais, žymiais krašto žmonėmis.

Šiandien Šakių viešoji biblioteka siekia būti įdomi, patraukli, inovatyvi, atvira, bendradarbiaujanti biblioteka. Bibliotekos rūsyje atidarytas pabėgimo kambarys „Drakula“ – vienas unikaliausių šalyje, su stipriu netikėtumo efektu, turintis itin daug elektronikos detalių.

2021 metais įvykdytas išskirtinis ir šalyje analogų neturintis projektas „Kudirka + Jablonskis. Atgimę hologramose“, kuris leidžia Šakių viešajai bibliotekai „išeiti“ už savo veiklos ribų, teikiant netradicines paslaugas pasiekti platesnį skaitytojų ratą, prisidėti prie neformalaus švietimo ir visuomenės edukavimo, bendradarbiaujant su ugdymo įstaigomis, kitomis organizacijomis ir įmonėmis. V. Kudirkos ir J. Jablonskio hologramų „kelionė“ per Lietuvą tęsiama iki šiol ir jau aplankė 16 skirtingų įstaigų: bibliotekų, muziejų, savivaldybių, kultūros centrų. 2022 metais hologramos buvo demonstruojamos diskusijų festivalyje „Būtent“ Birštone, 2023 metais – pristatytos Seimo lankytojų centre Vilniuje. Projektas gavo apdovanojimą viešųjų bibliotekų ir jų padalinių (filialų) metų nominacijos konkurse (kategorijoje „Inovacijų biblioteka“).

Projektų „Įamžinti laike“ ir „Įamžinti laike 2“ idėja – skaityti miestą kaip knygą. Įgyvendinus šiuos projektus, jų turinys pasitarnauja istorinės atminties, paveldo skaitymui ir išsaugojimui. Žymiose Šakių miesto vietose, kuriose anksčiau buvo svarbūs objektai (didžioji jų dalis sugriauta II-ojo pasaulinio karo metu), įrengtos 8 lentelės (granitinės plokštės) su iš bronzos lietomis pėdomis ir QR kodu. Nuskenavus QR kodą, patraukliai pateikiama informacija, kaip per laiką keitėsi pastatas (objektas) ir jo paskirtis, kas jame vyko ir kita svarbi informacija.

Tęsiant šių dviejų projektų idėją, buvo parengtas dar vienas projektas „Kalbantis miestas“ – kelionės po Šakius tąsa, giliau pažįstant mūsų kraštą ir jam nusipelniusius žmones. Kalbantis miestas kviečia sustoti, įsiklausyti ir išgirsti mūsų krašto ir tautos šviesuolius, Nepriklausomybės Akto signatarus Joną Vailokaitį, Saliamoną Banaitį ir Justiną Staugaitį. Originalūs išmanūs suoliukai kviečia prisėsti miestelėnus ir svečius ir pasiklausyti pirmuoju asmeniu kalbančių signatarų, įgarsintų profesionalių aktorių, pasakojančių savo gyvenimo detales.

2022 metais Šakių viešoji biblioteka įgyvendino projektą „Šakiai – lietuvių kalbos dienų sostinė 2022“, kurio metu suorganizuota daugiau nei dvidešimt renginių, viktorinų, edukacijų, konkursų. Prieš keletą metų biblioteka perėmė iniciatyvą ir organizuoja kasmetines tradicines Kalbos dienas. Projekto uždarymo renginio metu paminėta jubiliejinė 50-oji Kalbos diena, sukvietusi kalbininkus, gimtojo žodžio mylėtojus, puoselėtojus ir visus, kam brangi kalba, kartu nusilenkta gimtajai kalbai.

Gilias kraštotyrines tradicijas turinčios Šakių viešosios bibliotekos iniciatyva nuo 2000 metų jau dvidešimt penkerius metus iš eilės leidžiamas Šakių kalendorius. Nuo mažučio, tik 44 puslapių pirmojo Šakių kalendoriaus (tiražas 100 egz.) ši tradicija išaugo į solidų 450-500 puslapių leidinį (tiražas 1000 egz.) paskutiniais leidimo metais. Šakių viešosios bibliotekos kalendorius stato tiltus tarp tų, kurių jau nėra, ir tų, kurie šalia. Ketvirtį amžiaus leidžiamas kalendorius įgijo ne tik informacinį statusą, bet tapo ir reprezentaciniu Šakių krašto leidiniu, kurį turėti savo bibliotekoje yra kiekvieno kraštiečio garbės, pasididžiavimo ir zanavykiško unoro ženklas. Šakių viešoji biblioteka paskelbta Šiaulių rajono savivaldybės konkurso Lauryno Ivinskio premijai už geriausią 2022 metais išleistą lietuvišką kalendorių nugalėtoja.

Nuo 2018 metų Šakių viešoji biblioteka organizuoja stovyklas „Įdomioji biblioteka“ 8-14 metų vaikams. Stovyklos „Įdomioji biblioteka“ tikslas – sudominti vaikus skaitymu, auginti naują bibliotekos skaitytojų kartą, organizuoti įtraukiančias, kūrybiškas, patriotiškumą, pilietiškumą, sveiką gyvenseną, ekologiją, tvarų vartojimą, savęs ir aplinkos pažinimą skatinančias bei bendrąsias ir dalykines kompetencijas ugdančias stovyklos veiklas.

Siekiant pritraukti naujus lankytojus, plėsti paslaugų spektrą, sudominti jaunimą, 2024 metų vasarį Šakių viešosios bibliotekos Kidulių padalinyje atidaryta Atvira jaunimo erdvė (Kidulių AJE), o šių metų gegužę Šakių viešoji biblioteka tapo Jaunimo informavimo tašku. Siekiame, kad tai nebūtų tik biurokratiniuose popieriuose nugulę skambūs pavadinimai, o realiai atlieptume jaunimo poreikius, galėtume pakviesti įvairiapusiškai veiklai ir kūrybai. 2024 metais Šakių viešosios bibliotekos Žvirgždaičių padalinys gavo apdovanojimą viešųjų bibliotekų ir jų padalinių (filialų) metų nominacijos konkurse (kategorijoje „Biblioteka – geriausias vaikų ir jaunimo draugas“), o Šakių rajono savivaldybės organizuojamame konkurse Šakių viešoji biblioteka tapo dviejų nominacijų „Jaunimo partneris“ ir „Jaunimo renginys“ nugalėtoja.

Vienas labiausiai džiuginančių apdovanojimų 2024 metais – Šakių rajono laikraščio „Draugas“ apdovanojimas už gyvą bei atvirą, telkiančią ir patrauklią, inovatyvią ir modernią biblioteką, kupiną įvairių iniciatyvų ir nestandartinių sumanymų, kurie senokai peržengė bibliotekos ribas, už tai, kad biblioteka yra reiškinys rajono padangėje ir už jo ribų.

Atnaujinta 2025 m. sausio 10 d.