Trakai, senoji Lietuvos sostinė, užima reikšmingą vietą krašto istorijoje. Išsidėstę tarp didžiųjų šalies upių – Nemuno ir Nėries, tarp didžiausių šalies miestų – Vilniaus ir Kauno, Trakai yra svarbus administracinis centras ne tik prekybiniame, visuomeniniame, politiniame, bet ir kultūriniame gyvenime. Svarbią vietą jame užima ir Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.
Trakų viešoji biblioteka buvo įkurta 1940 m. Ji, kaip ir visos Lietuvos bibliotekos, išgyveno būdingiausius gyvavimo etapus: administracinius-teritorinius padalinimus, centralizaciją, pavaldumo pasikeitimus ir kt. Iki 2000 m. rajone veikė net 36 bibliotekos filialai, tačiau po 2000 m. Lietuvos administracinio paskirstymo bibliotekų tinklas sumažėjo. Dabar rajono miestuose ir kaimuose yra 15 VB padalinių.
Bibliotekos paslaugomis naudojasi apie trečdalis rajono gyventojų, gausiai biblioteką lanko svečiai iš Lietuvos ir užsienio. Viso per metus į biblioteką užsuka virš 120 tūkstančių lankytojų, kurie gali naudotis beveik 240 tūkstančių siekiančiu dokumentų fondu.
Trakų viešoji biblioteka viena pirmųjų Lietuvoje pradėjo kurti elektroninį katalogą. Eksperimentinėje bibliotekos bazėje buvo adaptuojamos pirmosios automatizuotos bibliotekų sistemos ELKAT (1995 m.) ir UNIKAT (1997 m.). Nuo 2000 m. diegiama Lietuvos integrali bibliotekų informavimo sistema (LIBIS) leido automatizuoti daugumą bibliotekos darbo procesų. Vartotojų aptarnavimas tapo našesnis.