Ukrainiečiai Vilniaus miesto ir Palangos viešosiose bibliotekose

Ukraina

Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka palaiko Ukrainą

Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka (VSCB) nuo pat karo Ukrainoje pradžios palaiko kenčiančius ukrainiečius, ieškome galimybių, kaip galime padėti karo pabėgėliams.

Bibliotekoje ir padaliniuose pradėjome organizuoti nemokamus lietuvių kalbos mokymus ukrainiečiams. Vos tik paskelbus registraciją, netrukus sulaukėme didelio susidomėjusių ir norinčių išmokti kalbos pradmenų pabėgėlių skaičiaus.  Užsiėmimai suaugusiesiems jau vyksta Vilniaus centrinėje bibliotekoje, Naujosios Vilnios padalinyje, o netrukus pirmosios grupės rinksis ir kituose Vilniaus centrinės bibliotekos padaliniuose.

Džiugina, kad turime naują kolegę – bibliotekininkę iš Černigivo (Ukraina), kuri atvyko ieškoti darbo ir nori savo gebėjimus skirti kuruojant lietuvių kalbos mokymus ukrainiečiams, buria ukrainiečių bendruomenes VSCB padaliniuose, dirba tarsi tarpininkė tarp bibliotekų darbuotojų ir karo pabėgėlių, ieškančių paguodos, bendravimo ir palaikymo.  

Norėdami būti naudingi nuo karo bėgantiems žmonėms ir siekdami palaikyti Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyvas, skleidėme žinią apie bibliotekos paslaugas ukrainiečių kalba (ačiū mūsų partneriams iš Kijivo Lesios Ukrainkos viešosios bibliotekos, kurie mūsų parengtus tekstus vertė į ukrainiečių kalbą). Jau nuo kovo 15 dienos Grigiškių bibliotekoje kartu su Vokės bendruomene organizuotos kūrybinės rankdarbių, piešimo 3D rašikliais dirbtuvės vaikams, pažintinės išvykos karo pabėgėlių šeimoms.  Naujosios Vilnios bibliotekoje be kalbos kursų pradėti organizuoti neformalūs susitikimai su šiame Vilniaus rajone apsistojusiais ukrainiečiais. Čia vyksta dailės terapijos užsiėmimai, kviečiama išbandyti relaksacinę erdvę, praleisti laisvalaikį, žiūrėti filmus, žaisti, užsiimti kūrybine veikla, bendrauti.

Bibliotekose visada bendraujame prie kavos puodelio – mūsų darbuotojai stengiasi, sukurti jaukią aplinką, kad karo pabėgėliai iš Ukrainos Lietuvoje jaustųsi saugiai.

Vilniaus centrinė biblioteka kartu su Vilniaus miesto savivaldybe 11-oje bibliotekų (Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Žirmūnų g. 6), Dzūkų bibliotekoje (Dzūkų g. 37), Gerosios Vilties bibliotekoje (Savanorių per. 59), Grigiškių bibliotekoje (Kovo 11-osios g. 28), Kalvarijų bibliotekoje (Kalvarijų g. 29), Karoliniškių bibliotekoje (A. J. Povilaičio g. 20), Lazdynų bibliotekoje (Architektų g. 17), Naujosios Vilnios bibliotekoje (Gerovės g. 1), Pilaitės bibliotekoje (Nidos g. 2), Tomo Zano bibliotekoje (Šv. Stepono g. 23), vaikų bibliotekoje „Saulutė“) įkūrė jaukius kampelius vaikams, kuriuose galima rasti žaidimų, dėlionių, galvosūkių, žaislų, piešimo ir spalvinimo priemonių mažiesiems ir jaunimui, knygelių ukrainiečių kalba. Esame dėkingi partneriams – Europos informacijos centrui, Nacionalinei švietimo agentūrai ir Український Дім у Литві / Ukrainos Namams Lietuvoje, kurie pasirūpino leidiniais, žaidimais, kad nuo karo bėgančios ukrainiečių šeimos galėtų rasti viską, ko reikia poilsio ir užimtumo užtikrinimui. Tikimasi vaikams sukurti ne tik jaukią aplinką, bet ir jiems padėti lavintis, mokytis kalbos, suteikti galimybę turiningai leisti laisvalaikį.

Balandžio pradžioje Vilniaus centrinė biblioteka gavo dovanų virš 1000 egzempliorių naujų vaikiškų knygų ukrainiečių kalba. Knygos atkeliavo iš Ukrainos Staryi Lev leidyklos Lvivo mieste. Kartu su komanda pasirūpinusia knygų įsigijimu, atvežimu ir pristatymu į mūsų bibliotekas tikimės, kad jos padės ukrainiečiams išgyventi šį sunkų laikotarpį.

Centrinėje bibliotekoje ir padaliniuose vyksta įvairūs mokymai ir užsiėmimai į kuriuos kviečiame ukrainiečių šeimas: robotikos būrelis vaikams, dailės terapijos, biblioterapijos, kompiuterinio raštingumo užsiėmimai. Visus užsiėmimus organizuojame ir rusų kalba, mokomės vieni kitų kalbų  tikimės rasti galimybių organizuoti užsiėmimus ukrainiečių kalba. Svarbu, kad nuoširdžiai bendraujame ir stengiamės vieni kitus suprasti.

Vilniaus centrinė biblioteka siūlo bibliotekų erdves darbui, individualiems neformalaus ugdymo poreikiams. Turime kino salę, kūrybos erdvę, kurioje galima rasti pažangią programinę įrangą bei išmaniuosius įrenginius, multisensorinį kambarį, konferencijų sales, individualių darbo vietų, kompiuterių klases, nemokamą internetą. Nuolat informuojame ir kviečiame ukrainiečius naudotis šiomis galimybėmis. Mūsų darbuotojai pasiruošę padėti, atsakyti į kylančius klausimus, suteikti informaciją.  Suprantame, kokioje sudėtingoje situacijoje atsidūrė nuo karo bėgantys ukrainiečiai. Stengiamės suprasti vieni kitus ir kartu ieškome būdų ir galimybių pasiūlyti dar daugiau veiklų ir suteikti visą reikiamą pagalbą. Žmogiškai užjaučiame pabėgėlius iš Ukrainos – buvo jautrių akimirkų kai kartu verkėme, kalbėjomės, klausėmės kiekvienos skaudžios istorijos. Tokie pokalbiai padeda suprasti, kokius išbandymus patiria Ukrainos žmonės, tačiau manome, kad mūsų bibliotekų paslaugos ir jose dirbantys specialistai savo geranoriškumu, profesionalumu ir atjauta padeda karo pabėgėliams laukti pergalės ir tikėti, kad šis sunkus laikotarpis netrukus baigsis. Knygos suartina žmones – nuo balandžio mėnesio pradedame bendradarbiauti su Kijivo vaikų viešųjų bibliotekų sistemos Taraso Ševčenkos darbuotojais ir kartu planuojame mūsų bibliotekų fondus papildyti knygomis ukrainiečių kalba.

 

Palangos viešoji biblioteka – draugiška vieta Ukrainos karo pabėgėliams

Biblioteka – tai kultūros erdvė, kurioje vyksta įvairūs renginiai, mokymai, edukaciniai užsiėmimai, čia taip pat galima ramiai leisti laisvalaikį, naudotis interneto paslaugomis, aplankyti parodas. Šiuo įtemptu laikotarpiu visos bibliotekos, įskaitant ir Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką, stengiasi padėti Ukrainos karo pabėgėliams integruotis į vietos bendruomenę ir atrasti jaukią erdvę laisvalaikio praleidimui, bendravimui ir mokslams.

Bibliotekoje trečiadieniais ir penktadieniais vyksta lietuvių kalbos mokymai, kuriuos veda profesionalūs mokytojai-savanoriai. Mokosi 3 grupės ukrainiečių. Mokymų metu dėstomi lietuvių kalbos pagrindai, kurie palengvins ukrainiečių komunikacijos galimybes Lietuvoje.

Antradieniais ukrainiečiai bibliotekoje susitinka su Palangos miesto savivaldybės administracijos atstovais, jiems atsakoma į įvairius iškylančius gyvenimiškus klausimus. Ši diena skirta ir ukrainiečių susipažinimui, tai ypač aktualu naujai atvykusiems.

Ukrainos piliečiai Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimu gali įsigyti nemokamą skaitytojo pažymėjimą ir tokiu būdu skolintis į namus leidinius bei stalo žaidimus. Šiuo metu jau yra išduota per 20 nemokamų skaitytojų pažymėjimų ir šis skaičius kasdien po truputį auga.

Labai džiaugiamės, kad kasdien sulaukiame šeimų besidominčių tiek literatūra užsienio kalba, tiek Lietuvos rašytojų kūriniais mažiesiems skaitytojams. Šeimos atvyksta pas mus pasinaudoti skaityklos paslaugomis, vaikai žaidžia ir spalvina mažųjų skaitytojų įrengtame kampelyje.

Turint omenyje, kad leidinių ukrainiečių kalba pasirinkimas yra ribotas, labai džiaugiamės Lietuvos rašytojų ir iliustratorių iniciatyva sukurti knygiukus ukrainiečių kalba, kad vaikai galėtų lavinti savo gimtąją kalbą ir drauge su tėvais skaityti spalvotas mažo formato knygeles. Mūsų bibliotekos darbuotojai pasirūpino, kad šie knygiukai pasiektų kuo daugiau žmonių: spalvotai atspausdinome ir išlankstėme knygiukus ir mini ukrainiečių-lietuvių kalbų žodynėlius, kuriuos galima nemokamai pasiimti vaikų literatūros skyriuje ir abonemente.

Su Ukraina iki pergalės!