Gimtosios kalbos šventė ir Jono Augustaičio vardinės statulėlės „Raidė A“ įteikimo ceremonija

Šakių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko Gimtosios kalbos šventė ir vardinės statulėlės už lietuvių kalbos puoselėjimą įteikimo ceremonija. Tai jau antras bibliotekos renginys, kurio metu už iniciatyvą, kūrybiškumą, dalyvavimą kalbos saugojimo akcijose, gimtosios kalbos ir tautos kultūros savasties puoselėjimą įteikiama pedagogo, Šakių krašto šviesuolio Jono Augustaičio vardinė statulėlė „Raidė A“.

Renginio programa prasidėjo mokytojo J. Augustaičio žodžiais, kurio gyvenimo moto ir paliktas priesakas mums: „Kalba – žmogaus kultūros esmė“. Pagarbos, meilės ir rūpesčio jausmas gimtajai kalbai, jos kultūrai pedagogą vedė vardan vieno tikslo, kad lietuviškas žodis šviestų ir šildytų.

Šventės vedėjai priminė, kad neužmirštume ir didžiuotumėmės lietuvių kalbos istorine kilme, jos skambėjimo savitumu, rašybos unikalumu, prigimtine teise kalbėti seniausia protėvių kalba. Pasidžiaugta įvairių pasaulio kalbininkų ir kalbos tyrinėtojų pastebėjimais apie mūsų gimtosios kalbos grožį.

Renginyje dalyvavo Valstybinės lietuvių kalbos konsultacijų grupės vadovė, kraštietė Sigita Sereikienė. Savo pranešime ji kalbėjo apie daug aistrų visuomenėje sukėlusį Didžiojo kalbos klaidų sąrašo panaikinimą, apie trijų nelietuviškų raidžių – w, q, x – rašybą piliečių pasuose, apie moterų pavardžių galūnių ir įmonių pavadinimų rašymą. Pranešėja ragino, kad kalbiniais klausimais nebūtume tokie griežti, skatino savo kalbą ugdyti, puoselėti, bet kartu pritaikyti ją ir šiuolaikiniam vartotojui. Kalbos pabaigoje specialistė atsakė į žiūrovų klausimus ir palinkėjo: „Žaiskime su kalba, vartokime ją laisvai, kūrybingai, nebijokime padaryti klaidų“.

Šakių rajono savivaldybės viešoji biblioteka 2019 metais, įamžindama J. Augustaičio atminimą, įsteigė vardinę statulėlę „Raidė A“. Pirmoji statulėlė įteikta gimtosios kalbos ir tautos kultūros savasties puoselėtojai Augenijai Kasparevičienei.

2020 metų Jono Augustaičio vardinę statulėlę Šakių rajono savivaldybės bibliotekos direktorė Kristina Lebedžinskienė įteikė pedagogei, poetei Onai Jasinskienei. Mokytoja O. Jasinskienė bemaž 50 metų dirbo pedagoginį darbą, kuriame netrūko ir kūrybos. Jautriais žodžiais apie žmogų, meilę, gamtą prabilta knygose („Susikaupimo metas“, „Prisiglaudimai“, „Pasišauksiu žodį“, „Aguonų laužavietė“, „Dienų dėlionė“ it kt.). Poezija buvo spausdinta ne tik gimtojo rajono spaudoje, bet ir respublikinėje. 1999 m. už kultūrinę veiklą lituanistė pelnė Šakių rajono savivaldybės įsteigtą „Aitvaro“ apdovanojimą. Poetės sukurtoms eilėms muziką kuria Šakių krašto kompozitorius ir atlikėjas Algirdas Matuza, Petras Sutkus, Remigijus Poderis ir Rimantė Poderytė. Pedagogė buvo Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narė, priklausė respublikinei mokytojų kūrėjų draugijai „Spindulys“, rajono literatų klubui „Lygumų šaltinis“. Beveik dešimt metų O. Jasinskienė savanoriauja Šakių rajono viešojoje bibliotekoje, kuria eiles, prisideda prie Šakių kalendoriaus kūrybinio darbo, dalyvauja bibliotekos kūrėjų grupės „Mėlynosios paukštės“ veikloje, įvairių renginių, konkursų dalyvė. 2016 m. lituanistei įteikta Šakių rajono savivaldybės premija už kultūrinę veiklą.

Vardinės statulėlės laureatę pavasarinėmis gėlėmis ir šiltais apsikabinimais sveikino rajono valdžios atstovai, gausus būrys bendraminčių, buvę kolegos, artimieji, bičiuliai, mokiniai, bibliotekininkai.

Šventę užbaigė Marijampolės kultūros centro apeiginio dainavimo kolektyvas „Dijūta“.

Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos bibliografė Ingrida Jonuškienė